Centerlink Değerlerimiz

Felsefemiz ile ilgili tüm sorularınızı çekinmeden aşağıda bulunan telefon numarasından ilgili kişiye sorabilirsiniz.

Centerlink 6 ana değer üzerine inşaa edilmiştir. Bu değerler Centerlink olarak şirket kimliğimiz kadar operasyonel çalışma prensiplerimizin de ana öğeleridir.

Dürüst ve Objektif Olma

Çalışma alanımızda sadece objektif ve dürüst olmaya yer vardır. Bunu sürekli kılabilmek için bilimsel metodlar harici tüm metodları dışlarız.

Değer Oluşturma

Çalışma partnerlerimiz ile bir araya gelme nedenimiz, onlar için bir değer oluşturmaktır. Onlar için bu değeri oluşturmak en büyük önceliğimiz.

Düşünce ve Saygı

Centerlink olarak tüm müşterilerimiz, rekabette olduğumuz firmalar ve çalışanlarımıza en yüksek saygıyı ayrım yapmaksızın gösteririz.

Etik Değerler

Şeffaflık ve etik değerler Centerlink için olmazsa olmazlardandır. Çalışanlarımızın hedeflerine koşabilmesi için dengeli, motive edici ve ödüllendirici bir sistem belirleriz. Tüm müşterilerimiz aynı zamanda partnerlerimizdir. Tüm çalışma partnerlerimiz ile en dürüst şekilde çalışırız ve onların başarısı haricinde bir hedef belirlemeyiz.

Alçak Gönüllülük

Her sorunun çözümüne sahip olmayabiliriz. Tüm servislerimizi sizi tanıyarak firmanıza uyum sağlayabilecek şekilde sunabiliriz. Bu süreç servisten servise değişebilmektedir. Daha önce oluşturduğumuz bir başarı hikayesi size ne kadar benzer olsa da, sadece bir yol haritası oluştururken yardımcı olabilir.

Eğlence

Hayatımızın çoğu çalışarak geçmektedir. İşimize sevgimizi katmanın yanı sıra onu eğlenceli kılacak her konu ile de işimiz kadar ilgiliyiz.

Misyon

Misyonumuz çalıştığımız tüm firmaların kurumsal müttefiki olmaktır. Bu müttefikliğin şirket değerlerimize uygun servisler ile güçlendirilip başarıya ulaşması ve çalışmakta oldukları alanlarda fark yaratabilmelerini sağlamaktır. Tüm bunları yaparken doğayı, farklılıkları ve toplum değerlerini unutmayız.

Vizyon

Vizyonumuz; dünya standartlarında danışmanlık hizmeti sunarken müşterilerimizin sürekli gelişimine yardımcı olmayı, yüksek kaliteyi onlar için standart haline getirmeyi, kârlılık oranlarına katkıda bulunmayı sağlamak ve hedeflerini gerçekleştirerek geleceğin organizasyonu olmaları için onları hazırlamaktır.